Print
Mail
Return to news list
25-09-2017
Forfatter: Sekretariatet

Så er klubmestre og rækkemestre kåret for 2017.

Over 2 weekender i september måned er vinderne af rækkemesterskaber og klubmesterskaber i Viborg Golfklub blevet fundet.

Sponsor for arrangementet i begge weekender har været Dahl Pedersen (forhandler af Volvo og Renault)

I weekenden 9. – 10. september blev der spillet slagspil fra scratch.

Rækkemestrene i rækkerne junior, primeage og midage findes efter at der er spillet slagspil over 54 huller.

Rækkemestrene  og runner-up i de nævnte grupper blev:

Junior piger
       Julie Nygaard                          (238 slag)
        Marie Eline Madsen                (260 slag)


Junior drenge
        Andreas Kruse Pedersen       (226 slag)
        Christian Kruse Pedersen       (230 slag)


Primeage herrer
        Nikolaj Lund Jensen               (215 slag)
        Troels Wolff Hansen              (221 slag)


Midage damer
       Gitte Kjølby                            (271 slag)
       Lisbeth V. Thybo                   (286 slag)

Midage herrer 
        Ian Jørn Jensen                     (222 slag)
        Casper Lindenmayer             (234 slag)


I gruppen primage damer var der ikke tilstrækkeligt med deltagere (mindst 2) til at kunne kåre en vinder.


I den netop forgangne weekend 23. – 24. september har der været afviklet hulspilsmatcher for at finde vinderne af rækkemesterskaberne for seniorer og veteraner og for at finde klubmestrene på herre og damesiden.

Klubmester for damer og herrer findes blandt de 8 bedste damer og de 16 bedste herrer i slagspilsturneringen for 14 dage siden på tværs af rækkerne junior, primeage og midage.


Årets klubmestre 2017 og runner up for damer og herrer blev

Klubmester damer
        Christina Juel Olsen
        Marie Eline Madsen        (runner up)


Klubmester herrer
        Mathias Hentze Andersen
        Ian Jørn Jensen               (runner up)

         

Rækkemestrene og runner up i rækkerne senior og veteran blev:

Senior damer
        Irene Schou Kruse Pedersen
        Susanne Bang        (runner up)

Senior herrer   
        Torben Larsen
        Jørn Bertelsen        (runner up)


Veteran damer 
        Pia Kjeldgaard
        Hanne Tolstrup      (runner up)


Veteran herrer
        Ib Møller Pedersen
        Kai Jørgensen        (runner up)



Vi ønsker alle TILLYKKE med de fine placeringer.

Stor tak til sponsor Dahl Pedersen.

mmmm.jpg
g.jpg2.jpgw.jpgs.jpgc.jpggg.jpgåååååååååå.jpgn.jpgi.jpgqq.jpgrr.jpg




 
Vi støtter Talentprojektet
Vi støtter Talentprojektet
Hosted by www.DomainBox.dk